11. Perekond, abielu ja lapse sünd

TEA

1675. aasta kevadel abiellus Christian Ackermann meister Elert Thiele noore lese Anna Martensiga ning sai temaga peatselt lapse. Nagu kirjutas lapse ristinud Joachim Salemann Oleviste kiriku sünnimeetrikasse, oli laulatusest möödunud ainult 22 nädalat ja 3 päeva. Väike Christoffer oli Ackermanni kümnest lapsest esimene. 

Tallinna-suguses väikelinnas, kus oli vaid u 8000–9000 elanikku, põhjustas lapse liigvarane sünd ilmselt skandaali – ainult pühitsetud, Jumala palge ja altari ees sõlmitud abielu ajal sigitatud laps oli ühiskonda oodatud. Ainult n-ö ausat päritolu laps võis tulevikus linnakodanikuks saada.

Ackermanni karjääri noorpõlve patud ei takistanud. Tema puunikerduskunsti vajasid jõukad linnakodanikud ja aadlikud nii eramajade kui ka kirikute kaunistamiseks. Ackermanni abi vajati koguni kuninga nimetähti kandnud Tallinna toomkiriku altariseina valmistamiseks.

MÕTLE, ARUTLE, LAHENDA

Varauusajal, nagu ka keskajal, sõlmiti abielu alati kiriklikult. Laulatus oli üks luterliku kiriku sakramente. Ainult kristlikust abielust sündinud ja ristitud lapsi peeti täisväärtuslikeks inimesteks. Ristimine oli samuti luterliku kiriku teine sakrament.

EELMINE  JÄRGMINE